Oroszi, Szekanecz , Jakab - Riglerrendelő 2

Telefon: Mobil: 30/9555243
Email: riglerrendelo@t-online.hu
dr. Rígler Kálmán
Tartalomhoz ugrás
Az eredeti beszélgetés megtekinthető : itt

Összefoglaló:

Mi az előrejelzés, mire számítsunk az ötödik hullámban? Miben más az omikron az eddigi variánsokhoz képes?
Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának megbízott igazgatója a  beszélgetés elején ismertette, hogy minden variáns, így az omikron  esetében is három alapvető tulajdonságot vizsgálnak, amikor megjelenik.
  • Az egyik a terjedési képesség: az  omikronról már tudják, hogy kétszer olyan gyorsan terjed, mint a delta.  Ennek megfelelően Magyarországon látható is, hogy például a főváros  esetében 4 hét kellett amíg a járvány csúcsára eljutott a delta  hullámkor, ez az omikronnál két hét alatt zajlott le. Tehát, a gyors  terjedés Magyarországon is megjelenik.
  • A másik az immunelkerülő képesség,  a szakirodalom szerint az omikron variáns képes kikerülni a természetes  úton vagy vakcinával megszerzett immunitást. Az oltottak is  megfertőződhetnek, ezért nagyon fontos, hogy ők is hordjanak maszkot,  viszont a súlyos lefolyás elleni védettséget a vakcinák jól  megtartották.
  • A harmadik szempont pedig, hogy mennyire okoz súlyos megbetegedést a  variáns. Az omikronnál alátámasztott, hogy ritkábban okoz súlyos  lefolyást, különös tekintettel az oltottakra. Az oltatlanoknál továbbra  sem mondható el, hogy az omikron enyhe lefolyású megbetegedés lenne.

Magyarországon tavaly az 52. héten kezdődött a járvány, a fővárosban  és Heves megyében, egyértelműen a fiatal korosztályoknál. 2022 első  hetében gyakorlatilag az egész országra kiterjedt, minden megyében nő a  fertőzések száma. Egyértelműen a 18-25 évesek, illetve az iskolák  megnyitása óta a 10-19 évesek megbetegedési gyakorisága a legnagyobb, és  már látható az áttevődés az idősebb korosztályokra is. Egyelőre a 25-64  éveseknél látható a nagyobb növekedés, de azt az eddigi hullámokból már  lehet tudni, hogy a fiatalokról az idősekre való áttevődés akár 3 hetet  is igénybe vehet, így ez még előttünk áll - részletezte.
Enyhébb  tüneteket okozhat az omikron, inkább a felső légutakra lokalizálódik és  nem a tüdőre. A fertőzési mechanizmusa a mutációk és a variabilitás  következtében úgy változott, hogy máshogy történik a sejtbe lépése a  korábbi variánsokhoz képest. Egy külföldi tanulmány bizonyította, hogy  az első két alapoltás után a harmadik, megerősítő oltás nagyon jelentős  az omikron variáns elleni védekezési stratégiában is - húzta alá Jakab Ferenc virológus professzor, aki kiemelte, hogy

A JÁRVÁNY SORÁN NEM EGYÉNI, HANEM TÁRSADALMI SZINTEN KELLENE GONDOLKODNI.

"Ha rengeteg fertőzöttnek csak egy pici szelete, aki kórházba kerül,  azzal már telítődik az egészségügyi rendszer, és azzal ott vagyunk ahol a  part szakad, még akkor is, ha enyhébb tüneteket okoz az omikron" -  mondta, kiemelve, hogy
EZ A VARIÁNS FUTÓTŰZKÉNT TERJED,
ezért az összefogásnak kiemelten nagy jelentősége lesz és a társadalmi egységben való gondolkodásnak.
Oroszi  Beatrix rávilágított arra, hogy a mostani járványhullám attól függ  különbözni az előzőektől többek között, hogy lehet, hogy arányaiban nem  lesz olyan sok a súlyos lefolyású beteg, de ha arra gondolunk, hogy  kétszer olyan gyorsan terjed és kétszer annyi embert fertőz meg még ha  feleolyan súlyos lefolyású is, akkor is ugyanannyian kerülnek majd  kórházba.
ENNÉL IS ROSSZABB, HOGY EGYSZERRE NAGYON SOK EMBER LESZ BETEG, AMELY A HIÁNYZÁSI ARÁNYOKAT MAGAS SZINTRE TORNÁZHATJA FEL.
Ez  problémát okozhat a kritikus infrastruktúrában, az oktatásban, a  tűzoltóknál, a rendőrségnél és még sorolhatnánk. Az egészségügy pedig  erre sokkal érzékenyebb, hiszen ott nem kell 10 százalékos hiányzási  arány, elég 3-4 százalék ahhoz, hogy fennakadások legyenek az  ellátásban. Az egyéneken múlik az, hogy az omikron terjedését  visszaszorítsák olyan szintre, amely még nem okoz fennakadást a  társadalom működésében. Sok országban problémát jelent ez, amelyre  Magyarországnak is fel kellene készülnie az ötödik járványhullámban.
A  kórházba kerülés az egészségügyet terheli majd nagyon. Az oltás  felvétele nem magánügy, hanem azé is, hogy súlyos betegséggel senki ne  kerüljön kórházba - fűzte hozzá Szekanecz Zoltán. A  professzor, belgyógyász, immunológus, reumatológus szakorvos szerint a  védekezésnek három pillére van, az oltás mellett a nyájimmunitás és a  védelmi rendszert említette. Azok a vakcinák alkalmazhatók legjobban az  omikron ellen, amelyek a T-sejtes választ indukálják, ezek pedig a  Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen.

Jakab Ferenc szerint az első és a második alapoltás beadása nagyon  fontos, a harmadiké pedig kritikus lehet. Az omikron esetében is már  tanulmányok bizonyítják, hogy van értelme a harmadik oltás felvételének.  Egy járvány kellős közepén különösen fontos, hogy az immunrendszerüket  az emberek ébren tartsák, ebben kulcsfontosságú szerepet tölt be a  harmadik oltás. Véleménye szerint
AZ OLTÁS MINDEN ESETBEN HOSSZABB, HATÉKONYABB ÉS ERŐSEBB VÉDETTSÉGET AD, MINT A TERMÉSZETES FERTŐZÉS.
Oroszi  Beatrix úgy véli, hogy nem vitás, hogy a védőoltás a legjobb eszköz a  súlyos lefolyás kivédésére. Magyar adatok szerint is alapvetően az  oltatlanoknak, illetve a nem megfelelően immunizáltaknak - például akik  csak egy oltást kaptak - a kockázata a súlyos lefolyásra, halálos  kimenetelű Covid megbetegedésre ötszöröse a megfelelően oltottakénak.
Szükség lesz-e negyedik oltásra, és ha igen, hányszor lehet emlékeztető oltást adni?
Szekanecz  Zoltán ismertette, hogy egy vizsgálat már utal arra, hogy az  immunbetegségben szenvedőknek szüksége lehet a negyedik oltásra, másnak  nem. Az oltások megterhelik az egészségügyi rendszereket, így ezért sem  lehet vállalni a beadásokat rendszeresen. A WHO szerint a harmadik oltás  egyértelműen kellett, hiszen csak utána alakul ki védettség az omikron  ellen, ugyanakkor azt követően meg kell vizsgálni az alternatívákat az  újabb variánsokhoz való alkalmazkodás során. A vakcinagyártók egyébként  már dolgoznak az új oltóanyagokon - tette hozzá.
Oroszi Beatrix  szerint jelenleg az elsődleges cél a rendelkezésre álló oltóanyagkészlet  legoptimálisabb felhasználása. Ha növelik a hozzáférést az első és a  második dózisokhoz, valamint az emlékeztető oltásokhoz, azzal  csökkenthető a variánsok megjelenésének a valószínűsége. Negyedik oltást  orvosi indikáció alapján kellene adni immunhiányosoknak, olyan krónikus  súlyos alapbetegségben szenvedőknek, akiknek a védelemre fokozottan  szükségük van.
NEGYEDIK OLTÁSRA VALÓSZÍNŰLEG SZÜKSÉG LESZ, DE NEM A MOSTANI VAKCINÁKKAL, HANEM OLYAN FRISSÍTETT OLTÓANYAGOKKAL,
amelyek  már az új, cirkuláló variánsokat tartalmazzák majd. Ez álláspontja  szerint leghamarabb ősszel lesz aktuális, vélhetően addig már lesznek  oltóanyagok, amelyek nemcsak egy, hanem több variáns ellen is védelmet  nyújtanak majd az akkor aktuálisan cirkuláló variánsok ellen. Jelenleg a  harmadik dózis és a maszkviselés megfelelő védelmet nyújt az omikron  ellen. Járványügyi szempontból a pandémiának csak úgy lehet véget vetni,  ha mindenkinél sikerül felépíteni azt a védelmet, amelyet jelen  pillanatban a legnagyobb teljesítményben és legbiztonságosabban a  vakcinák képesek nyújtani.
Lehet-e már látni, hogy mikor és hogyan lesz vége a koronavírus járványnak? Megszelídül-e valaha a kórokozó?
Jakab  Ferenc szerint az omikron még nem a vége a koronavírus-járványnak.  Előbb-utóbb elképzelhető, hogy ez a koronavírus le fog gyengülni olyan  szintre, hogy ténylegesen szezonális nátha jellegű megbetegedést okoz  majd, de itt még nem tart. Jelenleg az egyéni védekezés mellett a  társadalmi szerepvállalás jelentősége nagyon fontos, különösen most, az  omikron hullám elején, hogy ne terhelődjön túl az egészségügyi rendszer,  és ne legyenek fennakadások a kritikus fontosságú szektorokban.
MINDENKI AZT SZERETNÉ, HOGY VÉGE LEGYEN A JÁRVÁNYNAK, EZÉRT KÖZÖSEN KELL TENNI.
Oroszi Beatrix elmondta, hogy 2021 a variánsok éve volt, az idei év sem lesz máshogy.
Ideje lenne elfogadni azt a tényt, hogy meg kell tanulnunk végre együtt élni ezzel a vírussal,
és  ki kellene alakítani azokat a szabályokat, együttélési normákat,  rendszereket, amelyek lehetővé teszik, hogy minél nagyobb biztonságban  érezzük magunkat a hétköznapokban" - szögezte le, hangsúlyozva, hogy a  koronavírus alapvetően nagyon sikeres abból a szempontból, hogy könnyen  adaptálódik, gyorsabb és gyorsabb terjedési képességű variánsok  érkeznek, sőt immunelkerülő képesség tekintetében is van evolúció.
MAGA A VÍRUS NEM BIZTOS, HOGY MEGSZELÍDÜL, A VÉDEKEZÉSÜNK LEHET HATÉKONYABB.
Kitért  arra is, hogy a vírus a tünetek megjelenése előtt 48 órával már fertőz,  a legtöbb fertőzés ekkor és a tünetek megjelenésekor történik meg.  Tehát, ez a vírus megfertőz bárkit még mielőtt a gazdaszervezetnél  súlyosra fordulnának a tünetek.
(Portfolio)
Vissza a tartalomhoz