Eljárásrend Covid-19 szeptembertől - Riglerrendelő 2

Telefon: Mobil: 30/9555243
Email: riglerrendelo@t-online.hu
dr. Rígler Kálmán
Tartalomhoz ugrás
"Ahogy a korábbi (2022.09.09-i) körlevelemben már jeleztem, a jelenlegi járványügyi helyzetben az ECDC ajánlásai, illetve számos európai ország által bevezetett intézkedések tapasztalata alapján a 17071-1/2022/JIF iktatószámú, 2022. április 7-én közzétett Eljárásrend felülvizsgálata indokolt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója 2022. szeptember 14-i beszédében hangsúlyozta, hogy a COVID-19 pandémia végéhez közeledünk. Ez nem jelenti azt, hogy a SARS-CoV-2 vírus eltűnik, hanem azt, hogy sok más kórokozóhoz hasonlóan folyamatosan jelen lesz a lakosság körében, megbetegedéseket okoz, és ezek klinikai, járványügyi kezelése hasonló elvek szerint történik, mint a többi kórokozónál.
A fentiekben foglaltak alapján a COVID-19 fertőzések kapcsán – hasonlóan más légúti kórokozók okozta fertőzésekhez – az alábbi intézkedések meghozatala szükséges.

Légúti (illetve egyéb) tünetekkel jelentkező beteg tesztelésének lehetősége
Amennyiben a légúti, illetve egyéb tünetekkel orvoshoz forduló beteg esetén az ellátóorvos (háziorvos, kezelőorvos) megítélése szerint felmerül a COVID-19 betegség gyanúja végezhet tesztet (antigén-gyorstesztet és/vagy PCR vizsgálatot) a SARS-CoV-2 fertőzés kimutatása irányában. Az alábbi esetekben javasolt a tesztelés elvégzése:
  • olyan alapbetegséggel      rendelkezik, ami a súlyos COVID-19 betegség szempontjából kockázatot      jelent
  • a beteg közvetlen      környezetében él (pl. családtagja) olyan személy, aki a súlyos COVID-19      betegség szempontjából kockázati csoportba tartozik, és emiatt kéri a      gyorsteszt elvégzését
  • egészségügyi/szociális      intézményben ellátott személy vagy dolgozó
  • közösségi halmozódás      (feltehetően járványhoz tartozik a beteg)
Amennyiben a beteg klinikai állapota légúti tünetei miatt kórházi ellátást tesz szükségessé, vagy a beteg kezelését befolyásolja a teszt eredménye, akkor a tesztelést el kell végezni.
A COVID-19 teszt elvégzésétől és eredményétől függetlenül, a beteg állapota által indokolt ellátásokat a szakma szabályai szerint meg kell tenni. A kórházi felvételnek nem feltétele a tesztelés.
Fertőző beteg jelentés
A betegellátónak (háziorvos vagy járó-/fekvőbeteg-ellátó) a Nemzeti Népegészségügyi Központ (a továbbiakban: NNK) által működtetett Országos Szakmai Információs Rendszer (a továbbiakban: OSZIR) Járványügyi Szakrendszer Fertőzőbeteg-jelentő alrendszerébe a fertőző beteg bejelentést 24 órán belül meg kell tenni, ha az aktuális COVID-19 betegség (függetlenül a tünetek fennállásától és/vagy súlyosságától) megerősítésre került az alábbi módszerek legalább egyikével:
  1. SARS-CoV-2      nukleinsav vagy antigén kimutatása klinikai mintában PCR-rel
  2. SARS-CoV-2      antigén kimutatása az Európai Unió Tanácsa ajánlása alapján kiadott, a      Covid-19 antigén gyorstesztek közös és frissített jegyzékében szereplő      antigén gyorsteszttel
Járványok jelentése
Az észlelő orvosnak – hasonlóan más fertőző betegségek okozta járványokhoz - közösségi COVID-19 járvány (pl. szociális otthonban, köznevelési vagy szakképző intézményben, fekvőbeteg-ellátásnál) észlelése esetén haladéktalanul értesíteni kell a területileg illetékes járványügyi hatóságot (a járási/kerületi hivatalt).
A szociális és egészségügyi intézményben két összefüggő eset esetén is meg kell tenni a szükséges intézkedéseket.
A fekvőbeteg-ellátó intézményekben az egyéb halmozódásokhoz, járványokhoz hasonlóan kell eljárni a nosocomiális COVID–19 járványok esetén is. Ennek megfelelően az észlelést követően haladéktalanul jelenteni kell az OSZIR Járványügyi Szakrendszer Nosocomialis alrendszerébe (NNSR). A bejelentett nosocomiális COVID–19 járványokra vonatkozóan a melléklet szerinti Excel-táblázatot kell vezetni és szükség szerint aktualizálni. A táblázat adatait elégséges hetente aktualizálni az OSZIR-ban. Az aktualizált Excel táblázatot péntekenként 14:00 óráig kell feltölteni az adott nosocomiális járvány OSZIR bejelentéséhez.
Elkülönítés
A légúti tünetekkel bíró beteg figyelmét az ellátás nyújtó egészségügyi szolgáltató felhívja arra, hogy a klinikai tünetek megszűnéséig maradjon otthon, csak a legszükségesebb okokból (pl. egészségügyi ellátás) hagyja el otthonát. A beteg számára javasolt a maszkviselés - a hatodik életévét be nem töltött kiskorú, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy kivételével - ha otthonát elhagyja, a tünetek kezdetétől számított 5 napig akkor is, ha időközben tünetei megszűntek.
A meggyógyult COVID-19 beteg esetén a gyógyulása után nem szükséges tesztelés ahhoz, hogy közösségbe mehessen.
A beteg állapota romlásának időben történő észlelése érdekében a beteget, illetve hozzátartozóját fel kell világosítani, hogy az állapotától, alapbetegségeitől függően, milyen tünetek jelentkezésekor, súlyosbodásakor kell a háziorvosával (esetleg kezelőorvosával) a kapcsolatot felvenni (először lehetőleg telefon vagy internetes kapcsolatfelvétel útján). Ekkor a háziorvos, (kezelőorvos) a szakma szabályai szerint szükséges intézkedéseket megteszi.
Amennyiben a beteg állapota miatt kórházi ellátást igényel, akkor az aktuális beutalási rend szerint történik a beteg intézményi elhelyezése és a szakma szabályainak megfelelő elkülönítése. A fekvőbeteg ellátó intézményben – más fertőző betegekhez hasonlóan – a COVID-19 fertőzöttek ellátása során is úgy kell eljárni, hogy a fertőzés továbbterjedésének megelőzése biztosított legyen. COVID-19 nosocomiális járvány esetén is az egyéb légúton terjedő kórokozók okozta járványokra vonatkozó szakmai szabályok szerint szükséges eljárni.
Amennyiben a kórházban ápolt igazolt COVID-19 beteg klinikai állapota alapján további fekvőbeteg-ellátást nem igényel:
  • a      javasolt magatartási szabályokra (pl. maszkviselés) vonatkozó      felvilágosítás után hazabocsátható;
  • egy      Ag gyorsteszt negatív vizsgálati eredménnyel a beteg a COVID-19 fertőzés      szempontjából gyógyultnak minősíthető, ha a mintavételig 5 nap eltelt a      klinikai tünetek megjelenését követően.
A fertőző beteg szoros kontaktjaival kapcsolatos eljárás
A beteggel egy háztartásban élők számára, amikor otthonukat elhagyják, javasolt a maszkviselés - a hatodik életévét be nem töltött kiskorú, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy kivételével - 5 napig, különösen a tömegközlekedési eszközökön, munkahelyen, köznevelési intézményben, közösségi helyszíneken, egészségügyi és szociális intézményben. Az utolsó expozíciót követő 5 napig a COVID–19 betegségre jellemző tünetek kialakulását önmagukon ellenőrizzék.
Az egészségügyi és szociális intézményben ellátott személy az elhelyezésére szolgáló kórteremben/szobában történő tartózkodásának idejére nem vonatkozik a maszkviselési ajánlás.
Ha a COVID–19 beteggel szoros kapcsolatba került személynél a COVID–19 megbetegedésre jellemző klinikai tünetek jelentkeznek, akkor a „Légúti (illetve egyéb) tünetekkel jelentkező beteg tesztelésének lehetősége” részben leírtak szerint kell eljárni.
Egészségügyi és szociális intézményre vonatkozó szabályok COVID-19 közösségi járvány esetén
Egészségügyi intézményben, szociális otthonban kialakult COVID-19 járvány észlelése esetén más kórokozók okozta halmozódásokhoz, járványokhoz hasonlóan kell eljárni, mely magában foglalja az intézményen belül expozíciónak kitett szoros kontaktok azonosítását az intézmény által. Az ellátott személyek esetén javasolt – pl. kohorsz – elkülönítésük, a dolgozók esetén a folyamatos maszkviselés (pl. az orvosi és nővérszobában is).
Amennyiben a fertőzés továbbterjedésének megállítása, illetve a súlyos lefolyású COVID-19 megbetegedés szempontjából kockázati csoportba tartozók védelme indokolja – az egészségügyi vagy szociális intézmény, illetve a területileg illetékes járványügyi hatóság (kormányhivatal vagy járási/kerületi hivatal) egyéb intézkedést is hozhat.
Tájékoztatom, hogy jelen levelemmel egyidejűleg intézkedés történik a 2020. évben azonosított új koronavírussal kapcsolatos járványügyi és infekciókontroll szabályokról szóló, 17071-1/2022/JIF iktatószámon 2022. április 7-én közzétett eljárásrend hatályon kívül helyezésére."
Tisztelettel:
Cseh Tamás
járási hivatalvezető
nevében és megbízásából:
Mészárosné Szerdahelyi Zsuzsanna
közegészségügyi-járványügyi felügyelő
Vissza a tartalomhoz